Rein Kolk kinnitab, et Tõraveres on kogu aeg töötanud tõsised tegijad, kes said üsna kosmoseuuringute programmi alguses selgeks, et poolikul tööl pole mõtet.
«1960.-70. aastatel oli nii ida- kui ka läänepoolkeral palju valmisehitatud kosmoseaparatuuri, mis saadeti orbiidile, kuid mõõtmistulemusi ei saadud või ei osatud töödelda, sest ei teatud, mida riistade näidud tähendavad,» selgitab Kolk kunagisi probleeme.
«Tõravere oli edukas, sealsed teadlased kavandasid kosmilisi eksperimente, ehitasid aparatuuri, katsetasid ja kalibreerisid seda, analüüsisid mõõtmistulemusi ja tegid järeldusi, sellepärast meid arvestati,» kõlab Kolgi hääles tagantjärelegi uhke rahulolu.
Tõraveres valmistatud seadmetest on kosmoselaevadele paigaldatud mitmeid.
Esimene (1969) kandis nime Sjablik (metsvint). Sellele järgnesid Roos, Tulp, Mikron ja Faza.
Rein Kolk ütleb, et ligikaudu 100 kilo kaaluva seadme paigaldasid 1986. aastal küll teised, kuid tal endalgi tuli turnida Miri moodulil Kvant 1, et kontrollida, kas Faza valgustundlikkus on säilinud. Moodulisse Rein Kolgil asja ei olnud.
Baikonurile jõudis Kolk esimest korda 1977. aasta suvel Saljut 6 katsetuste ajaks.
Vene kavalusega on kosmodroom saanud nime 1000 km kaugusel asuva linna järgi ja sinna lendamise ajal tundus Kolgile Araali mere kohal, et nüüd on ta küll vale lennuki peale sattunud. Kohale jõudes ei saanud ta enne rahu, kui oli oma asukoha kindlaks teinud.
Tavaliselt inimene muidugi küsib, kuhu ta on sattunud, aga Rein Kolgi selleks ajaks ligi kümneaastane kogemus kosmoselaevade ehitajatega oli õpetanud: otse küsides võid saada vastu nina, asjalikku vastust mitte kunagi.